Sudecka Droga św. Jakuba - znak muszli za przewodnika

Zapoznaj się z legendą

Czas marszu: 6 dni [dostosowany do możliwości]
Odległość: ok. 105 km
Poziom trudności: trudny
Szlak dostępny dla rowerzystów - niektóre fragmenty przebiegają inną trasą

Ważne linki:
  Drogi św. Jakuba w Polsce - dla miłośników pielgrzymowania
  To nie droga jest trudnością - drogi św. Jakuba w Hiszpanii
  Przewodnik - oferta zakupu przewodnika po Sudeckiej Drodze św. Jakuba







Sudecka Droga św. Jakuba jest jednym ze szlaków pątniczych prowadzących przez polskie ziemie. W czasach średniowiecza, kiedy pielgrzymowanie było „popularne”, a ze wszystkich zakątków Europy wiodły drogi do grobu apostoła, przez Dolny Śląsk biegła zbliżona do obecnego szlaku droga wiodąca na zachód. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia wędrowanie do Santiago de Compostela znów stało się modne. Kiedy w 1986 r. Rada Europy wystosowała powszechny apel o odtwarzanie dawnych tras pątniczych



wiodących do tego średniowiecznego sanktuarium, inicjatywa została podjęta również przez naszych rodzimych pasjonatów. Miłośnicy kultury, znawcy Dolnego Śląska przystąpili do odnawiania dróg św. Jakuba na tym terenie.
Za Sudecką Drogą św. Jakuba stoi przewodnik sudecki pan Emil Mendyk, a szlak prowadzi z Krzeszowa do Lubania i ma długość ok. 105 km.




Tereny przez które prowadzi, są przesycone historią – tu ścierały się wpływy czeskie, niemieckie i piastowskie, zaś mieszanina religii i kultur odcisnęła swe ślady. Tu spotykamy kościoły liczące po kilkaset lat, dwory i pałace (lub ich pozostałości) oraz cmentarze, świadczące o tym, że dzieje tych terenów są bardzo bogate. Ale tu również mamy piękne krajobrazy, różnorodne trakty, urokliwe doliny i jeziora.
Droga jest urozmaicona, świetnie oznakowana, prowadzi przez miasta i wioski, w których



można znaleźć bary, sklepy i nocleg.
W marszu towarzyszył nam przewodnik „Sudecka Droga św. Jakuba” przygotowany przez panów Ireneusza Krukowskiego-Zdanowicza i Emila Mendyka, publikacja godna polecenia.

Dla tych, którzy chcą poznać te tereny, którzy chcą wędrować kierując się motywacją religijną, duchową czy turystyczną, polecamy ten szlak. Buen camino.

Wybierz jeden z etapów na poniższym zestawieniu. Później skorzystaj z menu w prawym dolnym rogu.



Etap I

Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016