Mrukowa. Beskid w promieniach wiosennego słońca

Zapoznaj się z legendą


Czas marszu: 5 godz.
Odległość: 14 km
Poziom trudności: trudny


Ważne linki:
  Mapa szlaków turystycznych
Kolejna wiosna tuż za progiem. Słońce operuje coraz mocniej pieszcząc pagórki i topiąc ostatnie śniegowe czapy. Odpowiadając na coraz natarczywsze wołanie horyzontów ruszamy w nasz ulubiony Beskid Niski, który po zimowych posiedzeniach okazuje się być wcale nie tak niski. Kraina ta przyciąga swym urokiem i burzliwą, bogatą historią, której śladów szukamy tym razem wokół Mrukowej.

Mrukowa, niewielka wioska rozłożona nad brzegami Szczawki ma - historycznie rzecz ujmując – ok. pół tysiąca lat, ale my w swym marszu sięgniemy dalej – gdzieś do początków państwa polskiego. Wędrówkę rozpoczynamy ze skrzyżowania w centrum wsi, gdzie bierze swój początek żółty szlak prowadzący w kierunku górującej nad wioską góry Zamkowej. Pierwszy obiekt, który wpada nam w oko, to ogromny, zadaszony grill, który zaświadcza o kulinarnych formach spędzania wolnego czasu przez tutejszych mieszkańców. Droga, którą pójdziemy jest jednym z dawnych szlaków handlowych łączących te ziemie z leżącymi na południu Węgrami. Pewnie jednym z mniej ważnych, ale uczęszczanym od pradawna, o czym świadczy ciągle istniejąca leśna droga oraz nazwa góry wznoszącej się nad Mrukową.


Na szczyty dwuwierzchołkowej Zamkowej prowadzi wiele ścieżek. Jedna z nich biegnie wśród wychodni skalnych magurskiego piaskowca – ułożone rzędem od potoku Szczawa aż po szczyt góry ogromne kamienie wyglądają, jak wystający z ziemi kręgosłup prehistorycznego potwora. Ten fragment - choć krótki - jest zdecydowanie „kijowy”, tzn. pokonywany z intensywnym wykorzystaniem kijków i ocieraniem potu z czoła.
Na szczycie niespodzianka. Co prawda, już w XV wieku kronikarz Długosz pisał o ruinach warowni, ale należałoby spodziewać się chociaż współczesnej tablicy informacyjnej przybliżającej dzieje i wyniki archeologicznych badań tego miejsca.

Niestety, nie ma, a turyście pozostają jedynie wyobraźnia i wyszperane wcześniej w sieci informacje.

Z Zamkowej schodzimy zielonym szlakiem, wracamy na szlak żółty i zagłębiamy się w las. Towarzyszą nam ostatnie już stacje drogi krzyżowej – poprzednie znajdują się po drugiej stronie potoku Szczawa. Wybudowana w 2000 roku z inicjatywy kustosza sanktuarium w Tarnowcu, prezentuje się bardzo okazale, podobnie jak położona w środku lasu kaplica poświęcona Matce Bożej. Obecny jej kształt zawdzięczamy braciom Bal pochodzącym z Samoklęsk, którzy w miejsce drewnianego obiektu - celu licznych pielgrzymek – wybudowali na początku XX wieku murowany obiekt, jako wotum dziękczynne za doznane łaski.


Trwający tu od kilku stuleci kult Maryi wziął swój początek w legendzie o cudownym źródełku, które wytrysnęło w miejscu, w którym odpoczywali niosący ze Stropkowa na dawnych Węgrzech, wyrzeźbioną w drewnie lipowym figurę Matki Boskiej do kościoła Ojców Karmelitów w Jaśle. Dziś jej kopia znalazła miejsce w odrestaurowanej kaplicy, podobnie jak wmurowany w ścianę tzw. Burski kamień, na którym odcisnęła ślad swej stopy. Jeśli takowy ślad był, to został zeszlifowany tysiącami dłoni wiernych docierających do tego leśnego ustronia. Oryginał figury znajduje się obecnie w Tarnowcu, stąd zainteresowanie włodarzy tamtejszego sanktuarium tym zakątkiem Beskidu.


Po zaczerpnięciu wody z cudownego źródełka, podejmujemy marsz w kierunku skrzyżowania ze szlakiem czerwonym, a stąd leśnymi drogami, kierowani wskazaniami GPS trafiamy na skraj Jaworza – wioseczki zagubionej wśród wzgórz. Zachęceni ładnym drogowskazem trafiamy do kamienia upamiętniającego miejsce, gdzie 60 lat temu odpoczywał w swej wędrówce Karol Wojtyła. Odpoczęliśmy więc i my, rozkoszując się pięknem okolicy, choć bez nadziei na upamiętnienie tego posiedzenia choćby kamyczkiem.

Osada na wzgórzu Walik górującym nad Brzezową istniała już w czasach przedsłowiańskich, ale to właśnie Słowianie w VII wieku wybudowali tu potężny gród otoczony wałami i ziemną fosą, których ślady są widoczne do dziś. Spłaszczone wzgórze z opadającymi w dolinę zboczami nadawało się idealne do celów obronnych, a zbudowany tu obiekt - wraz tym, usytuowanym na górze Zamkowej – odgrywał zapewne w czasach państwa Wiślan ważną rolę.


Mieszkańcy Brzezowej znają siłę legend. Według jednej z nich, to właśnie tędy, tysiąc lat temu miał przechodzić św. Wojciech wędrując na północ. Dlaczego akurat tędy? Dlaczego nie doliną, a zboczem Bucznika? – nie dociekajmy. W połowie drogi na grzbiet wzgórza stoi duży krzyż poświęcony świętemu, a ze zbocza wąwozu ma się sączyć święte źródełko z którego pił wodę. Niestety, wiosenne roztopy spowodowały, że ściany wąwozu obrodziły wieloma źródełkami z których nie sposób wyróżnić to jedyne. Coś jednak może być na rzeczy, bowiem koleiny drogi prowadzącej na wzgórze są utwardzone starym kamieniem, więc kiedyś mógł prowadzić tu szlak podróżniczy.Grzbietem Pagórka i Bucznika prowadzi zielony szlak, którym zeszliśmy do Mrukowej, a dodatkowym bonusem był szum wiatru i rozległe panoramy z Chełmem i pasmem Klonowej na odległym, północnym horyzoncie.

Zapraszamy z wiosną w zakątki naszego - nieodległego - świata, gdzie czekają atrakcje, legendy i leśne, wydeptane przez naszych przodków trakty. Choćby do Mrukowej i okolic.

Po szczegóły odsyłamy do mapy, jednocześnie zachęcając do skorzystania z klawisza F11.


Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016