Do Źródlisk Jasiołki

Zapoznaj się z legendą


Czas marszu: 4,5 godz.
Odległość: 15 km
Poziom trudności: średnio trudny


Ważne linki:
  Mapa szlaków turystycznych




Czy w czasach, gdy satelity sfotografowały każdy metr kwadratowy Ziemi jest jeszcze czas na wielkie odkrycia geograficzne? Czy można zapisać się do annałów, gdy już wszystko wydaje się być zbadane, a wątpliwości wyjaśnione? Gdy w drugiej połowie XIX wieku Livingstone i Stanley szukali źródeł Nilu przemierzając dzikie afrykańskie bezdroża, byli celebrytami swoich czasów. Gdy Jacek Pałkiewicz w 1996 roku dotarł do początku Amazonki, wywołał tylko umiarkowane zainteresowanie swym wyczynem, ale za to liczne protesty tych, którzy Amazonki w postaci strużki upatrują w innym potoczku.

Jeśli nie można już pójść dalej, zawsze można popłynąć z prądem. Od źródła do ujścia. Survivalowo. Pierwszym ekstremistą, który pokonał kajakiem i pontonem 6000 km po wodach Amazonki był polski kajakarz Piotr Chmieliński. Swym wyczynem sprzed prawie 40 lat dał przykład licznym naśladowcom. Na pokonanie całej trasy poświęcił 6 miesięcy. Dotarcie od źródła do ujścia naszej lokalnej Amazonki w ramach spływu „Z nurtem Wisłoka”, którego organizatorem był GOSiR Frysztak, zajęło jego uczestnikom cztery dni, z których trzy spędzili na wodzie.



Na południe od Moszczańca i Woli Niżnej znajdziemy Rezerwat Przyrody „Źródliska Jasiołki”. To największy powierzchniowo [ok. 1500 ha] rezerwat w polskich Karpatach, obejmujący najwyżej położone części północnych stoków pasma granicznego ze Słowacją w rejonie szczytów: Pasika, Weretyszów i Kanasiówka. Ta ostatnia ma wysokość 823 m n. p. m., i to na jej zboczach mają swój początek dwie rzeki: Wisłok spływający ze wschodnich zboczy góry i płynący dalej na północ oraz Jasiołka, mająca swe źródła na zboczach zachodnich. Tam prowadzi nasz szlak.


O ile część wschodnia pasma i samego rezerwatu ma dziki charakter i jest trudnodostępna, to część zachodnia stanowi łagodną dolinę o zielonych, trawiastych stokach, porośniętych w wyższych partiach roślinnością leśną z przewagą buczyny karpackiej. Liczne potoki spływające z jej zboczy zasilają meandrującą dnem doliny Jasiołkę, a utworzone przez nie rozlewiska są siedliskami ptaków i zwierząt wodnych. Podobnie jak ponad 100 ha torfowisk z typową dla nich roślinnością oraz utworzone przez strażaków duże zbiorniki retencyjne, które dziś są uroczymi jeziorami zamieszkanymi przez dzikie kaczki.



Walory krajobrazowo-przyrodnicze rezerwatu przyciągają miłośników natury, a jego dostępność zachęca do jednodniowych wypadów rodzinnych - pieszych lub rowerowych. Dla nich w Woli Wyżnej, u wlotu do doliny Jasiołki, przygotowano parking dla zmotoryzowanych. Stąd utwardzoną drogą maszerujemy na południowy-wschód, a rzeka – tu już dość pokaźna – szemrze nam u stóp. Tak docieramy do granic rezerwatu, a wkrótce do niebieskiego szlaku, który biegnie obok pola namiotowego w Jasielu i do granicy ze Słowacją Pod Kanasiówką.

Stąd czerwonym szlakiem granicznym maszerujemy na zachód: przez Wertyszów, Haburskie Raselinisko - podmokłe, zatorfione łąki na grzbiecie pasma, Koprywiczną, do skrzyżowania z leśną drogą, którą schodzimy znów w dolinę Jasiołki, zamykając pętle naszego szlaku.

Rezerwat Przyrody „Źródliska Jasiołki” zaprasza.

Po szczegóły odsyłamy do mapy, jednocześnie zachęcając do skorzystania z klawisza F11.


Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016