Las Fanal
Wawrzynowi starcy


Lasy wawrzynowe porastały 15-40 mln lat temu południową Europę i północną Afrykę. Zmiany klimatyczne i działalność człowieka doprowadziła do ich zagłady, a dziś ich resztki można spotkać jedynie w kilku miejscach na świecie. Jednym z nich jest Las Fanal na Maderze. Kiedyś lasy wawrzynowe porastały większość Madery, ale po zasiedleniu wyspy zostały one wykarczowane pod uprawę trzciny cukrowej, a ponieważ potrzebują dużo wody, spotkamy je wysoko, na północnej części wyspy, gdzie mają dość wilgoci w postaci opadów i wilgotnych mgieł.


Obraz galerii Obraz galerii Obraz galerii


Las Fanal to najstarszy fragment wawrzynowych lasów Madery. Znajdujące się tu drzewa mają ponad 800 lat, a ich wygląd potwierdza ów sędziwy wiek. Pokręcone, wysmagane przez wiatr, tworzą krajobraz z innych czasów. Szczególnie tajemniczo i malowniczo prezentują się ponoć otoczone mgłą nadciągającą znad oceanu, ale i prześwietlone podzwrotnikowym słońcem warte są zobaczenia.

Obraz galerii Obraz galerii Obraz galerii


Ci, którzy mieli sposobność zagubić się wśród zamglonego lasu, skłonni są ponoć potwierdzić prawdziwość legendy o duchach dawnych mieszkańców Madery, pomieszkujących w starożytnych drzewach. Ich cienie - stare, jak owe drzewa - błądzą wśród pokręconych pni i odprawiają dawne rytuały. A las trwa.




W. Salamon


Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016