Bonarówka. Na Szlaku Architektury Drewnianej.

Zapoznaj się z legendą

Czas marszu: 4 godz.
Odległość: 14 km
Poziom trudności: średnio trudny
Szlak niedostępny dla rowerzystów.

Ważne linki:
  Szlaki turystyczne na Podkarpaciu
  Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy



I był Beskid i były słowa
Zanurzone po pępki w cerkwi baniach...


Tereny nasze były od zawsze terenami pogranicza. Beskid Niski i Pogórze Karpackie usiane jest śladami po dawnych mieszkańcach tych ziem - na południu byli to przede wszystkim Łemkowie, na wschodzie Ukraińcy i Rusini. Ale na pograniczu strzyżowskiego i krośnieńskiego, czyli na północnych krańcach łemkowszczyzny istniała szczególna enklawa zamieszkała przez tzw. Zamieszańców.



To Rusinii i Ukraińcy ulegający wpływom otoczenia – od południa Łemkom, od północy Polakom. Mogli istnieć, gdyż zamieszkiwali tereny nie sprzyjające rolnictwu, w dolinach, między lasami: Bonarówkę, Rzepnik, Węglówkę, Czarnorzeki, Krasną, Oparówkę. Brak naporu osadniczego pozwalał kultywować własną religię, czego dowodem są zachowane
w komplecie cerkwie, obecnie przejęte przez kościół rzymsko-katolicki.
Pod koniec lat czterdziestych ludność prawosławną z tych terenów przesiedlono na Ukrainę.


Towarzyszyły temu liczne przypadki konwersji na katolicyzm, co gwarantowało uniknięcie repatriacji i wtopienie się
w środowisko tych, którzy zajmowali opuszczone domostwa.
Mając na uwadze wartość historyczną budownictwa sakralnego z dawnych czasów stworzono Szlak Architektury Drewnianej. Obecnie na Podkarpaciu istnieje 9 takich tras, a Bonarówka leży na trasie nr I (krośnieńsko-brzozowskiej).

Do niej chcemy zaprosić.




Wyruszamy z Żyznowa. Obecnie Bonarówka jest maleńką wioską, położoną nad doliną płynącego wzdłuż drogi potoku, a nieliczna nowa zabudowa wskazuje na wyludnianie się wioski. Otaczające lasy obfitują w runo leśne, stąd w sezonie letnim Bonarówka może liczyć na turystów, choć nic nie wskazuje na rozwiniętą bazę turystyczną. Naszm celem jest greckokatolicka cerkiew drewniana z I poł. XVII w., przebudowana pod koniec XIX wieku, pw. Opieki Matki Boskiej.


W 1947 roku została przemianowana na kościół filialny rzymsko-katolicki p.w. Przemienienia Pańskiego, choć na mapach widnieje również pw. Przenajświętszej Bogurodzicy.
Z zewnątrz prezentuje się okazale, do środka można wejść tylko przy okazji nabożeństwa (niedziela 9:30).
Powyżej cerkwi istnieją pozostałości po cmentarzu, na którym zachowała się część nagrobków z okresu przedwojennego.
Obok cerkwi przebiega zielony szlak prowadzący z Krosna do Strzyżowa. Tym szlakiem wracamy ok. 2 km, by następnie leśną drogą ruszyć za jego znakami na zachód. Następnie prowadzi on na masyw lesistego wzgórza Lipczanki i grzbietem na zachód w kierunku Strzyżowa. W pobliżu Godowskiej Góry od zielonego szlaku odbiega w kierunku północnym szlak czarny, którym schodzimy do Godowej, by drogą powiatową powrócić do Żyznowa.

Po szczegóły odsyłamy do mapy.


Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016