Wigry i Czarna Hańcza

Zapoznaj się z legendą

Czas spływu: 6 godz.
Odległość: 18 km
Poziom trudności: łatwy


Ważne linki:
  Atrakcje SuwalszczyznySuwałki, Suwalszczyzna – te nazwy kojarzą się zazwyczaj mieszkańcom Podkarpacia z niskimi temperaturami ogłaszanymi przez urocze pogodynki. To gdzieś tam daleko na północnym wschodzie naszego kraju położona mało ciekawa kraina.
Czy faktycznie?


Kiedy 14 000 lat temu, w trakcie ostatniego zlodowacenia, lodowiec rzeźbił nasze tereny, pozostawił swój ślad również tu – piękne jeziora rynnowe i łagodnie pofałdowany teren. Tysiąc lat temu, u początków naszych państwowych dziejów, tereny te zamieszkiwali Jaćwingowie. Toczyliśmy z nimi walki lub wchodziliśmy w sojusze, w zależności od aktualnych trendów politycznych. Ostatecznie, po trzech wiekach zmagań – rdzenni mieszkańcy rozpłynęli się wśród okolicznych ludów, a tereny Jaćwieży przypadły Polsce, Krzyżakom i Litwinom. Dzisiejsza polska Suwalszczyzna, to ok. 1/3 całości, zaś największa część Suwalszczyzny wchodzi w skład Litwy.


Suwalszczyzna jest piękna. Piękna, czysta i zielona. W jej obrębie znajdziemy 2 parki narodowe, 2 krajobrazowe i 21 rezerwatów przyrody. Brak „brudnego” przemysłu i dbałość o ochronę środowiska przyciąga turystów, którzy mogą aktywnie wypocząć na tutejszych jeziorach i rzekach.

Jednym z nich jest Wigry – piękne jezioro z licznymi zatokami, nad którym góruje klasztor zakonu kamedułów. 60 km linii brzegowej zachęca do wypożyczenia kajaka i pływania, pływania, pływania ... Zachęcają również bardzo umiarkowane ceny – za kajak dwuosobowy płacimy 30 zł i pływamy do woli. Przez Wigry przepływa Czarna Hańcza – urocza rzeka, którą możemy popłynąć kilka godzin lub kilka dni – aż na Białoruś.
My wybralismy odcinek z Maćkowej Rudy do Frącek.


Dzikie ptactwo, drzewa odbijające się w lustrze wody, trzcinowe ściany i liczne pola biwakowe – to wszystko sprawia, że czas płynie leniwie, jak krystaliczna woda nad czarnym dnem. Jednodniowy spływ, to odcinek ok. 18 km - choć można dobić do brzegu wcześniej przy jednym z mostów - zajmujący ok. 5-6 godzin.

Jeśli więc planujesz wyprawę na północ, zajrzyj na Suwalszczyznę. Tu trafiają miłośnicy przyrody, jeziora są ciche i puste, a turystów i żeglarzy jest niewielu.

Polecamy


Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016