Grzybobranie - szlakami Rezerwatu Góra Chełm

Zapoznaj się z legendą

Czas marszu: 2,5 godz.
Odległość: 8 km
Poziom trudności: łatwy
Szlak niedostępny dla rowerzystów.

Ważne linki:
  Mapa szlaków turystycznych
  Na grzyby - zajrzyj tutaj zanim wyruszysz



Grzyby. Rosną we wszystkich strefach klimatycznych, na lądach i w wodach - zarówno słodkich jak i słonych, w lasach,
w zaczynie chlebowym i na pniu drzewa, na ścianie i na języku, mogą ważyć kilogram lub być niewidoczne gołym okiem, mogą być za darmo i bardzo drogie, nadziemne i podziemne, są przyjaciółmi człowieka lub traktowane są jako wrogowie.
I jest ich mnóstwo. Dotychczas opisano około 70 000 gatunków, ale przypuszcza się, że jest ich wielokrotnie więcej.



Grzyby stanowią odrębne królestwo w świecie przyrody, o którym przypominamy sobie szczególnie w letni czas grzybobrania. To dzięki nim mamy leśną ściółkę, to one chronią drzewa przed patogenami i zaopatrują je w substancje nieorganiczne. Grzyby od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Korzystając z grzybowych wywarów czarownicy "kontaktowali się" z przodkami, grzyby stosowali znachorzy w leczeniu chorób, bez drożdży nie mogli obejść się wytwórcy chleba i wina, a dziś serowarzy i producenci antybiotyków.
No i kucharze.


Bo wśród grzybów mamy takie do jedzenia, trujące i takie do podziwiania.
Choć dziś niektóre z grzybów możemy hodować, to zasadniczo po grzyby udajemy się do lasu. Gdy specjaliści od żywienia mówią, że grzyby nie mają prawie żadnych wartości kulinarnych poza smakiem, że są ciężkostrawne i niezalecane dla ludzi starszych, to jednak magia grzybobrania pcha nas przed siebie, a moment, gdy trafiamy na piękny okaz jest naprawdę ekscytujący.
Później, to już tylko nudna obróbka :)




Tego lata grzyby obrodziły. Obrodziły również lasy w grzybiarzy, stąd szukamy mniej uczęszczanych miejsc. Rezerwat Góry Chełm i jego najbliższe okolice przecinają trzy szlaki turystyczne. I to nimi postanowiliśmy się przemieszczać na naszych grzybowych ścieżkach.
Są bardzo dobrze oznakowane, prowadzą leśnymi drogami, a ich układ pozwala wrócić do miejsca startu. Na naszej drodze znalazła się kapliczka na Górze Chełm, urocza dolina między dwoma pasmami wzgórz oraz Bardo, a owocem był kosz pięknych grzybów, dotlenione płuca oraz doznania natury estetycznej.



O ile rasowy grzybiarz nigdy nie zdradzi, gdzie znalazł te dorodne prawdziwki, my nie mamy tajemnic. Proponujemy trasę, która jest łatwa, bezpieczna, przyjemna i obfitująca w grzyby. Zachęcamy do skorzystania z niej o każdej porze roku.
Darz grzyb.

Po szczegóły odsyłamy do mapy.


Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016