Grzybobranie - szlakami Rezerwatu Góra Chełm

Zapoznaj się z legendą

Czas marszu: 2,5 godz.
Odległość: 8 km
Poziom trudności: łatwy
Szlak niedostępny dla rowerzystów.

Ważne linki:
  Mapa szlaków turystycznych
  Na grzyby - zajrzyj tutaj zanim wyruszyszGrzyby. Rosną we wszystkich strefach klimatycznych, na lądach i w wodach - zarówno słodkich jak i słonych, w lasach,
w zaczynie chlebowym i na pniu drzewa, na ścianie i na języku, mogą ważyć kilogram lub być niewidoczne gołym okiem, mogą być za darmo i bardzo drogie, nadziemne i podziemne, są przyjaciółmi człowieka lub traktowane są jako wrogowie.
I jest ich mnóstwo. Dotychczas opisano około 70 000 gatunków, ale przypuszcza się, że jest ich wielokrotnie więcej.Grzyby stanowią odrębne królestwo w świecie przyrody, o którym przypominamy sobie szczególnie w letni czas grzybobrania. To dzięki nim mamy leśną ściółkę, to one chronią drzewa przed patogenami i zaopatrują je w substancje nieorganiczne. Grzyby od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Korzystając z grzybowych wywarów czarownicy "kontaktowali się" z przodkami, grzyby stosowali znachorzy w leczeniu chorób, bez drożdży nie mogli obejść się wytwórcy chleba i wina, a dziś serowarzy i producenci antybiotyków.
No i kucharze.


Bo wśród grzybów mamy takie do jedzenia, trujące i takie do podziwiania.
Choć dziś niektóre z grzybów możemy hodować, to zasadniczo po grzyby udajemy się do lasu. Gdy specjaliści od żywienia mówią, że grzyby nie mają prawie żadnych wartości kulinarnych poza smakiem, że są ciężkostrawne i niezalecane dla ludzi starszych, to jednak magia grzybobrania pcha nas przed siebie, a moment, gdy trafiamy na piękny okaz jest naprawdę ekscytujący.
Później, to już tylko nudna obróbka :)
Tego lata grzyby obrodziły. Obrodziły również lasy w grzybiarzy, stąd szukamy mniej uczęszczanych miejsc. Rezerwat Góry Chełm i jego najbliższe okolice przecinają trzy szlaki turystyczne. I to nimi postanowiliśmy się przemieszczać na naszych grzybowych ścieżkach.
Są bardzo dobrze oznakowane, prowadzą leśnymi drogami, a ich układ pozwala wrócić do miejsca startu. Na naszej drodze znalazła się kapliczka na Górze Chełm, urocza dolina między dwoma pasmami wzgórz oraz Bardo, a owocem był kosz pięknych grzybów, dotlenione płuca oraz doznania natury estetycznej.O ile rasowy grzybiarz nigdy nie zdradzi, gdzie znalazł te dorodne prawdziwki, my nie mamy tajemnic. Proponujemy trasę, która jest łatwa, bezpieczna, przyjemna i obfitująca w grzyby. Zachęcamy do skorzystania z niej o każdej porze roku.
Darz grzyb.

Po szczegóły odsyłamy do mapy.


Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016