Roztocze – Zwierzyniec i Bukowa Góra

Zapoznaj się z legendą


Czas marszu: 2,5 godz.
Odległość: 8 km
Poziom trudności: bardzo łatwy


Ważne linki:
  Mapa szlaków turystycznych

Jan Zamoyski, to był ktoś. Pod koniec XVI wieku był najważniejszą personą Rzeczypospolitej, formalnie jako urzędnik królewski, a faktycznie z władzą nie mającą swego odpowiednika w czasach nam współczesnych. Jako kanclerz wielki koronny kierował kancelarią królewską i polityką zagraniczną państwa, jako dożywotni hetman wielki koronny dowodził armią i był odpowiedzialny za jej finanse. W ramach swych kanclerskich obowiązków dbał o przestrzeganie praw, również przez elekcyjnych królów oraz stał na czele ówczesnego sądu najwyższego. I to wszystko przez ponad ćwierć wieku, aż do swojej śmierci. Jest oczywistym, że wraz z zaszczytami szło bogactwo, które należało zabezpieczyć i pomnażać. Mając tak rozległe wpływy Jan Zamoyski przeforsował w tym celu utworzenie Ordynacji Zamoyskiej.

Ten dziwny twór – swoiste państwo w państwie – miał własne prawa, z których najważniejsze głosiły: majątek nie może być dzielony, a dziedziczy go zawsze potomek płci męskiej. Jedyne obciążenia, jakie spoczywały na ordynacji, to utrzymywanie mini armii, którą miała stawać w razie potrzeby pod sztandarami króla. Nie może więc dziwić, że Ordynacja Zamoyskich kwitła. W momencie założenia, w skład ordynacji wchodziły 2 miasta i 39 wsi, zaś w 1605 roku, gdy umierał jej założyciel i pierwszy ordynat, powierzchnia ordynacji wynosiła 3710 km2, a w jej skład wchodziło 6 miast, 149 wsi i 42 folwarki. A ponieważ ordynacja przypadała pierworodnemu synowi, by wywianować pozostałe dzieci Zamoyscy posiadali także inne, liczne dobra ziemskie, rozrzucone po całej Rzeczypospolitej.

I to się nazywa rozmach w służbie kraju. Może się wydawać, że dzisiejsi politycy też studiują historię.


Patrząc na 350-letnie dzieje majątku i jego szesnastu ordynatów musimy przyznać, że starali się być zawsze w awangardzie swych czasów. Rozwijali i intensyfikowali produkcję rolną, dzięki czemu zwiększali eksport zboża, który transportowali swoją flotą do Gdańska, dbali o uprzemysłowienie swych dóbr: budowali młyny, cegielnie i wapienniki, browary i huty metalu, rozwijali hodowlę i prowadzili racjonalną gospodarkę leśną. Wiodło się im lepiej lub gorzej, byli na finansowych szczytach lub popadali w długi, dzierżawili części ordynacji, wbrew woli założyciela sprzedawali fragmenty majątku, byli mecenasami sztuki i fundatorami wielu kościołów i pałaców.


A przede wszystkim zbudowali Zamość, który właśnie obchodzi 440 lat swego istnienia i Zwierzyniec, który dziś jest perłą Roztocza.

Początki Zwierzyńca sięgają końca XVI, kiedy to Zamoyscy wybudowali tu dworek myśliwski pełniący rolę letniej rezydencji, zaś obok niego ogrodzony wysokim, 30 km płotem zwierzyniec, w którym trzymano dzikie zwierzęta występujące w okolicznych lasach. Z czasem kolejni ordynaci poświęcali Zwierzyńcowi coraz więcej czasu i pieniędzy. Powstały: fabryka porcelany i mydła, tartak, browar, młyn, pierwsza na ziemiach polskich fabryka maszyn rolniczych, piękny, barokowy kościół na wodzie, a w 1812 roku przeniesiono tutaj, do nowo wybudowanego kompleksu, zarząd holdingu, jaką była Ordynacja Zamoyskich.Po odzyskaniu niepodległości ordynacja miała w posiadaniu ok. 150 tys. ha lasów, w których prowadzono planową gospodarkę wyrębu i zalesiania, zaś nad całością czuwało 15 leśnictw i straż leśna. Mały, ale ważny ich fragment stanowiła położona obok Zwierzyńca Bukowa Góra. To tu powstał w 1934 roku rezerwat przyrodniczy, dziś wchłonięty przez utworzony w latach siedemdziesiątych XX wieku Roztoczański Park Narodowy, najbardziej lesisty park narodowy w Polsce.
Witajcie zatem w Zwierzyńcu.


Małe miasteczko położone nad Wieprzem i jego skromnym dopływem Świerszczem, na granicy leśnych połaci i granicy RPN wabi turystów, ciszą, spokojem, wszechobecnymi reklamami spływów kajakowych i doskonale rozwiniętą bazą agroturystyczną. Jego centralne położenie powoduje, że można potraktować go jako bazę wypadową do roztoczańskich peregrynacji po tutejszych szlakach turystycznych i rowerowych.
Ruszamy zatem.Pierwszy etap, to samo miasteczko. Szereg pięknych stawów, nanizanych jak koraliki na rzekę Świerszcz, zamieszkałych przez wodne ptactwo i unikające wędkarzy wyrosłe już ryby, pięknie oświetlone wieczorową porą, z ławeczkami i wszechobecnymi koszami na śmieci, z szemrzącą fontanną, zabudowania zarządu Ordynacji Zamojskich poddawane obecnie renowacji i działający wciąż, historyczny browar, pełniący jednocześnie rolę muzeum, potem piękny kościółek na wodzie z drewnianą dzwonnicą, sprzedawcy miodu fasolowego, tutejszego produktu regionalnego, i oto jest – brama do świata przyrody.


Ścieżka na Bukową Górę ukazuje pięknie piętrowość lasu: od lasu sosnowego na piaskach, przez las jodłowy na zboczach, po buczynę na szczycie góry. Leśna alejka prowadzi nas w kierunku południowym, edukacyjne tablice dokształcają, stuletnie drzewa szumią nad głowami, a w marszu towarzyszą nam świergot ptasi i stukanie dzięciołów. A na szczycie punkt widokowy z którego rozciąga się typowa dla tego fragmentu Roztocza panorama: pasemka różnokolorowych pól ciągnące się w poprzek pagórków i lasy, lasy...

Schodzimy granicą parku, przekraczamy drogę powiatową i czarnym szlakiem podążamy do Stawów Echo. Zmiany klimatyczne są widoczne i tutaj – poziom wody opadł, brzegi zarasta sitowie, ale to ciągle atrakcja, nie tylko dla tych, którzy chcą zakosztować słonecznych kąpieli na piaszczystej plaży. Stawy, to także siedlisko płazów, ptactwa wodnego i wodopój dla dziko żyjącego tu stada konika polskiego, a obserwację przyrody umożliwia biegnąca wokół ścieżka.

Stąd jedna ze śródleśnych ścieżek poprowadzi nas do Zwierzyńca, gdzie czeka na chętnych centrum edukacyjne RPN – nowoczesna placówka przybliżająca chętnym sekrety przyrody i historię parku oraz pijalnia piwa, która, to trzeba przyznać, cieszy się większą popularnością, ale to zapewne miejscowi i przyjezdni degustatorzy żegnają ostatnie, ciepłe dni lata.

Daj się uwieść Zwierzyńcowi, tak jak kiedyś ród Zamoyskich. Warto.

Po szczegóły odsyłamy do mapy, jednocześnie zachęcając do skorzystania z klawisza F11.


Copyright: D&W Salamon. Cieszyna 2016