Czas marszu: 3 godz.
Odległość: 10 km
Poziom trudności: średnio trudny
Ważne linki:
Mapa szlaków turystycznych
W czasach nie tak znów odległych, gdy w każdym wiejskim gospodarstwie była krowa, a każda z nich miała własne imię, Łysula nadawało się na nie doskonale. Łysula, o której chcemy opowiedzieć
ma 551 m n.p.m. wznosi się w miejscowości Dominikowiece na południe od Gorlic i jest zwieńczona 32 metrową wieżą wyposażoną w rurową zjeżdżalnię będącą dodatkową atrakcją dla dzieci i niektórych dorosłych.
Dlaczego Łysula? Może w przeszłości szczyt był goły, więc nazwa odzwierciedlała to, co widzieli mieszkańcy okolic, a może geneza nazwy jest zupełnie inna? Dość, że dziś górujące nad Osiekiem
i Męciną Małą wzgórze jest porośnięte gęsto lasem, przez który prowadzi zielony szlak biegnący przez Magurski Park Narodowy do Gorlic.
My rozpoczęliśmy wędrówkę z Wapiennego – sanatoryjnej miejscowości u stóp Ferdla, skąd droga wiodła nas do Mędziny Wielkiej, w której centrum stoi dawna cerkiew pw. Świętych Kosmy i Damiana,
a dziś kościół katolicki. Tuż obok, na cmentarzu parafialnym znajduje się kwatera żołnierska z czasów I wojny światowej.
Obok kościoła szlak skręca na północ wyprowadzając na łąki rozciągające się nad Męciną, z których rozciągają się panoramy na pasmo Magury Wątkowskiej na wschodzie oraz szczyty
położone na południu nad Męciną Wielką - Kamienną Górę, Męcińską Górę i Wierszek. Tak docieramy do granicy lasu - to już Łysula.
Leśny dukt biegnie na zachód, teren wznosi się łagodnie, a wzdłuż ścieżki wabią nas borowiki opóźniające nasz marsz. Ostatecznie docieramy na szczyt,
gdzie króluje ona - wieża widokowa o wysokości 32 m oddana do użytku w 2024 roku czyniąc spokojną i rzadko odwiedzaną Łysulę najpopularniejszą atrakcją w tym rejonie.
W czasie, gdy starsi podziwiają widoki, dzieci zjeżdżają rurą wijącą się wśród stalowych elementów konstrukcji, która sam w sobie jest godna podziwu.
Ponieważ szczyt jest bardzo łatwo dostępny od strony zachodniej, dociera tu wiele rodzin z dziećmi, co ma swoje konsekwencje :)
Powrót rozpoczynamy od zejścia leśnym duktem do Męciny Małej - wioski rozciągniętej w dolinie Męcianki, skąd polną drogą zmierzamy do Męciny Wielkiej, gdzie na dawnej
granicy między wioskami stoi piękna grekokatolicka kapliczka, w której Matka Boża w otoczeniu kultowych obrazów depcze węża stojąc na kuli ziemskiej.
Koło męcińskiego kościoła zamykamy nasz krąg i podjadając jabłka z dziko rosnącego sadu wracamy do punktu startu.
Proponowany szlak jest mało wymagający, ale nie pozbawiony atrakcji. W okresie deszczowym fragmenty leśne mogą być błotniste, więc należy to uwzględnić w turystycznych planach.
Wstęp na wieżę widokową jest darmowy, a widoki z niej robią wrażenie, warto więc skorzystać z propozycji wypadu na Łysulę.
Zapraszamy.